تهیه و ارتقاء رزومه (CV)

تهیه و ارتقاء رزومه (CV) از خدمات تخصصی و منحصر به فرد موسسه علمی پژوهشی سفیر می باشد. اگر به تازگی می خواهید وارد بازار کار شوید و این اولین تجربه ی نوشتن رزومه شما است و دقیقاً نمی دانید چه بخش هایی را باید در اولین رزومه بنویسید، یا چطور بخش های سوابق تحصیلی، سوابق شغلی، مهارت ها و دیگر بخش ها را در کنار یکدیگر قرار دهید تا شما را به بهترین شکل به کارفرما معرفی کند، توصیه می کنیم این مقاله کوتاه را مطالعه نمایید.

نکات مهم در تهیه و ارتقاء رزومه (CV)

1. بهترین مدل رزومه را انتخاب کنید.

تعداد زیادی سبک و روش تهیه و ارتقاء رزومه (CV) برای ایجاد نمونه رزومه کاری در مدل های متفاوت وجود دارد که شما با توجه به وضعیت و شرایط خود باید بهترین فرم رزومه و سبک رزومه نویسی را برای درخواست کار انتخاب کنید. به عنوان مثال شما می توانید از یک رزومه زمانی، مهارتی، ترکیبی یا هدفمند استفاده کنید. اگر می خواهید یک رزومه حرفه ای فارسی و حتی یک رزومه انگلیسی بسازید، توصیه می کنیم برای پیدا کردن مدل مناسب رزومه خود زمان کافی بگذارید.

2. چه چیز هایی را در رزومه (CV) بنویسیم؟

این خیلی مهم است که بدانیم چه مطالبی را در فرم رزومه خود باید بنویسیم و رزومه کاری خود را با اطلاعات اضافی و کم ارزش پر نکنیم. برای این کار باید بدانیم که چیزهایی مطلوب کارفرما است و آن دسته از مهارت ها و توانایی ها را در نمونه رزومه کاری خود بنویسیم. برای این کار می توانید از آگهی استخدامی شرکت مذکور کمک بگیرید و آن مهارت ها و توانایی هایی که شرکت استخدام کننده در آگهی درخواست کرده را (در صورت دارا بودن آن مهارت ها) در نمونه رزومه خود برجسته تر کنید.

دقت کنید یک رزومه طولانی عامل موفقیت شغلی نخواهد بود. هنر شما در رزومه نویسی باید در هم تنیدن اطلاعات و ساخت یک رزومه خلاصه و کاملاً مفید و کاربردی باشد. رزومه کاربردی یعنی این که رزومه کاری شما باید کاملاً مشخص کند که شما چه باری را از دوش کارفرما و شرکت برخواهید داشت و چه آورده ای برای رزومه شرکت او خواهید داشت. لزومی ندارد رزومه را با جملاتی هم چون علاقه مند به یادگیری و پیشرفت در کار و دارای پشت کارو اراده ی استوار استفاده کنید!

مهارت ها و توانایی های خود را به صورت کاملاً کمی برای کارفرما شرح دهید. برای این کار می توانید از نمودار هایی برای نمایش درصد تسلط خود استفاده کنید. در ضمن یک خلاصه رزومه حرفه ای بنویسید.

3. چطور یک رزومه خوب بسازیم؟

بعد از ساخت نسخه اولیه رزومه برای حرفه ای تر شدن نمونه رزومه باید آن را بارها ویرایش کنید و همین طور تمامی خطاهای نوشتاری و گرامری خود را اصلاح کنید. وقتی انتخاب کلمات و جمله بندی تان خیلی آماتور و غیر حرفه ای باشد قطعاً ذهنیت کارفرما از شخصیت شما خراب خواهد شد و هرگز شانس مصاحبه کاری را به دست نخواهید آورد.

4. از رزومه های آماده الگو بگیرید.

بهترین کار قبل از شروع به رزومه نویسی، مشاهده برخی از نمونه رزومه ها و رزومه های آماده است. می توانید در صفحه ی رزومه های برتر سایت، رزومه های آماده مشاغل مختلف را مشاهده نمایید.

5. چه زمانی باید و کی نباید اهداف خود را در رزومه بنویسید؟

شما باید اهداف و انگیزه خود از انتخاب این شغل و این شرکت را در نامه درخواست کار یا کاور لتر خود بنویسید. اما اگر می خواهید در بخش پروفایل رزومه ا توصیف خلاصه یا همان خلاصه رزومه انگیزه و شوق و اشتیاق خود را به کارفرمای آینده ی خود نشان دهید، می توانید از اهداف خود در این قسمت آن هم در میان سایر اطلاعات مهم و کاربردی (مهم ترین و مرتبط ترین مهارت ها و سوابق شغلی با فرصت شغلی موردنظرتان) می نویسید، سخن بگویید.

6. لیست مهارت های رزومه

باز هم تاکید می کنیم که برای کارفرما آن چه به او ارائه می دهید مهم است نه انتظارات شما از کار جدیدتان و اهداف آینده شغلی تان!
یکی از بخش هایی که برای کارفرما جذاب است بخش مهارت ها است. شما با نوشتن یک بخش مهارت خوب و حرفه ای می توانید خود را در چشم کارفرما بهتر از سایر متقاضیان استخدام در آن شرکت نشان دهید. ترتیب را در این بخش رعایت کنید و از مرتبط ترین مهارت ها ی خود شروع به نوشتن کنید. در ضمن در این بخش هم مهارت های نرم و هم مهارت های سخت خود را بنویسید.

مهارت سخت و مهارت نرم چیست؟ مهارت های فنی و تخصصی شما در حوزه کاریتان را مهارت سخت می نامند. در طرف مقابل نیز مهارت های فردی و شخصیتی را مهارت های نرم می نامند. در بخش مهارت ها می توانید مهارت های نرم خود را نیز بنویسید.

7. قبل از نوشتن رزومه ک چک لیست تهیه کنید.

قبل از این که تمرکز خود را بر روی نوشتن رزومه کاری و ساخت بخش های مختلف رزومه و نحوه چیدن آن ها در یکدیگر قرار دهید، بهتر است یک چک لیست از تمامی اطلاعاتی که باید در رزومه بیاورید آماده کنید تا هیچ بخش و اطلاعات مهمی را از قلم نیاندازید.

8. خلاهای زمانی بین مشاغل خود را پوشش دهید.

اگر بین شغل های خود زمانی بیکار بوده اید، باید آن ها را به نحوی پوشش دهید. چندین روش برای این کار وجود دارد. روش اول این که از سبک رزومه نویسی مهارتی و عملکردی استفاده کنید و یک رزومه مهارتی بنویسید. روش دوم این که مهم نیست سابقه ی بیمه ای در این مدت نداشته اید و جایی استخدام نبوده اید، می توانید هر گونه فعالیت و کاری که در این مدت به عنوان شغل داشته اید را در این قسمت بنویسید. روش سوم این که این زمان های خالی را با مدارک آموزشی و گواهینامه های دوره های تخصصی رشته خود پرکنید و به کارفرما نشان دهید که در این مدت مشغول آموزش و ارتقای شغلی خود بوده اید.

 تضمین خدمات:

کلیه خدمات مؤسسه‌ی علمی پژوهشی سفیر توسط این دپارتمان دارای گارانتی بوده و ویرایش مقاله تا کسب نتیجه یا ارسال به مجلات جایگزین در صورت لزوم به صورت رایگان انجام می گردد.

نکته بسیار مهم:  لطفا در وارد کردن صحیح آدرس ایمیل خود بسیار دقت نمایید. به محض ارسال سفارش، یک ایمیل تائید به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که نشانه دریافت سفارش شما توسط موسسه است. در صورتی که این ایمیل را دریافت نکردید، به احتمال بسیار زیاد، آدرس ایمیل خود را به اشتباه وارد نموده اید.

رشته های مرتبط

ویرایش کتاب علوم تربیتی گرایش برنامه ریزی آموزشی
ویرایش کتاب علوم تربیتی گرایش مدیریت آموزشی
ویرایش کتاب در رشته فلسفه و الهیات
ویرایش کتاب در رشته علوم حدیث
ویرایش کتاب در رشته علوم سیاسی
ویرایش کتاب مهندسی عمران شاخه هیدرولیک
ویرایش کتاب عمران گرایش ژئوتکنیک
ویرایش کتاب مهندسی برق گرایش مخابرات
ویرایش کتاب مهندسی برق پزشکی
ویرایش کتاب برق الکترونیک
ویرایش کتاب مهندسی صنایع
ویرایش کتاب مهندسی مکانیک و هوا و فضا
ویرایش کتاب مهندسی صنایع

دیگر رشته های مرتبط

ویرایش کتاب مهندسی صنایع گرایش تولید صنعتی
ویرایش کتاب مهندسی صنایع گرایش تکنولوژی صنعتی
ویرایش کتاب مهندسی صنایع گرایش ایمنی صنعتی
ویرایش کتاب مهندسی کشاورزی
ویرایش کتاب مهندسی نفت
ویرایش کتاب مهندسی سازه‌های دریایی
ویرایش کتاب مهندسی معماری
ویرایش کتاب مهندسی شهرسازی
ویرایش کتاب مهندسی پزشکی
ویرایش کتاب مهندسی شیمی
ویرایش کتاب مهندسی مواد و متالوژی
ویرایش کتاب مهندسی نرم افزار
ویرایش کتاب مهندسی IT
ویرایش کتاب در رشته ربان انگلیسی
ویرایش کتاب در رشته زبان و ادبیات عرب
ویرایش کتاب در رشته زبان و ادبیات فارسی
ویرایش کتاب در رشته علوم اجتماعی (پژوهشگری)
ویرایش کتاب در رشته علوم ارتباطات اجتماعی
ویرایش کتاب در رشته علوم اقتصادی
ویرایش کتاب در رشته راهنمایی و مشاوره

فهرست